Nový materiál umí zatočit s viry a bakteriemi. U jeho vzniku stáli olomoučtí vědci

02. 06. 2025

Usmrtit bakterie pomocí světla? Právě tak jednoduchá by v budoucnu mohla být dezinfekce povrchů, ale v některých případech i lokální léčba. Významný krok tímto směrem udělali vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci a VŠB-TUO ve spolupráci s kolegy z EMPA (Swiss Federal Laboratories for Materials Science and technology), kteří stojí za vývojem speciálního povlaku. Jeho antimikrobiální účinky jsou aktivovány infračerveným světlem, mikroorganismy likviduje rychle a lokálně

První praktické využití se aktuálně připravuje ve stomatologii, uplatnění může materiál najít ale i na površích, která přicházejí do častého kontaktu s původci infekcí. Tedy například na klikách dveří v nemocnicích nebo na vybavení operačních sálů.

Bakterie odolné vůči antibiotikům a nové viry představují stále vážnější hrozbu pro globální zdravotní systém. Ročně souvisejí s úmrtím přibližně pět milionů lidí, přičemž pandemie COVID-19 si vyžádala přes 20 milionů obětí. Vědci proto hledají nové strategie, jak těmto patogenům čelit. Jedním z cílů je zabránit šíření rezistentních bakterií a virů pomocí chytrých materiálů a technologií.

Více se dočtete na https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/vedci-bakterie-viry-ochrana-povlak-svetlo-catrin-vsb-tuo.A250529_110241_olomouc-zpravy_stk  nebo na webu CATRIN.